fbpx
тревожност списък

В тази статия давам готов списък с ежедневни задачи за тревожни хора. Тези задачи не целят да донесат допълнителен натиск в живота, а ти помогнат да го освободиш.

В основата си тревожността е липса на сигурност. Аз ти предлагам структурата, върху която да започнеш да градиш стабилните основи. Импровизирай и адаптирай този списък спрямо твоите нужди и желания.

Тревожните състояния понякога са изключително натоварващи и изтощителни. Този списък е особено полезен за дните, в които ти е трудно да подредиш мислите си, а притесненията се блъскат в главата ти.

А, пък постоянството и дисциплината ще те изтрелят напред. Знам, че има моменти, в които е досадно да правиш едно и също отново и отново, но там е разковничето. Consistency over intensity.

Събуждане

Нежно събуждане. Не използвай аларма (ако графика ти позволява) или сложи приятна мелодия за събуждане, сменяй я често. Освен как се будим, важно е и как заспиваме. Сънят играе ключова роля за доброто психично и физическо здраве. Погрижи се да създадеш вечерна рутина, която осигурява дълбок и качествен сън. 

Осъзнатост

Отдели само 5 минути за осъзнатост и себепознание. Трудната част е да хванеш химикала и да започнеш. От там нататък всичко започва да се излива свободно. Сутрин пиши в дневник или на устройство, мисли и чувства, с които се събуди, сънища, желания, притеснения. Това, което ти е на ума. Не е нужно да се сложно, дълбоко и тежко. Разглеждай писането в дневник като изхвърляне на менталния отпадък.

Дихателни техники

Дишането е един от най-мощните инструменти. Напълно безплатен, чудовищно ефективен за регулиране на нервната система, повишаване на енергията и справяне с емоционални кризи. Избери 1-2 дихателни техники, които да изпълняваш сутрин. Ще отнемат между две и пет минути в зависимост колко време можеш да отделиш.

Хидратация

Справянето с тревожност е съвкупност от два фактора. Промяна в мисленето и промяна в навиците. След като си задвижил транформацията на мисловните модели, трябва да оцениш навиците и как те спомагат или саботират благосъстоянието ти. 

Една от най-големите грешки при тревожност е консумацията на кофеин сутрин.

Когато се събудиш хидратирай организма си. Приоритет номер едно. В 9 от 10 пъти кофеинът влошава тревожността. Вместо кафе, започни деня с вода и чай. Кофеин чак след хранене. Или го избягвай по време на епизодичните тревожни състояния. 

Закуска

Наблегни на богата закуска. Стомахът е втория мозък. Ако е добре погрижен и нахранен, ще изпрати сигнали към нервната система, че всичко е наред. При тревожни състояния е важно да приемаш храни наситени с омега-3 масни киселини, магнезий и витамин D.

Приоритет

Не бъди роб на собствените си нереалистични очаквания. Замени безбройните задачи с един дневен приоритет. Избери най-важната задача за деня и се фокусирай върху нея.

Движение

Не случайно има прочуто изказване, което гласи “Движението е живот”. А, статичността е застой и метафорична смърт. Избери физическа активност, която ще се стремиш да правиш редовно (йога, пилатес, разходки, фитнес и т.н). Избягвай да имаш ден, в който не си се движил/а. 

Физическата активност е силен лек срещу стрес, тревожност и депресивни състояния. Размърдай тая енергия…

Релаксация

Създай момент на тишина и релаксация. Това може да е медитация, отпускащ душ, разходка, книга, топъл чай, т.н. Направи спокойните мигове приоритет. Нищо не е по-важно от твоя вътрешен мир и здраве.

Комуникация

Тревожните хора имат тенденция към изолация и отбяване. Не се затваряй в себе си. Потърси приятел, познат, колега, терапевт… Намери твоя кръг от съмишленици, където се чувстваш видян и разбран.

Почивка

Качествена почивка. Замени часовете сериали и социални мрежи с бавно допаминови хобита (четене, рисуване, готвене, плетене, т.н.). Намери какво те зарежда и храни душата ти. Ето това трябва да правиш в свободното си време. Телефона, телевизора и социалните мрежи имат тенденцията да изпиват живеца ти, да влошават състоянието и да нарушават функцията на мозъка.

Слушай…

Направи това, от което имаш нужда ДНЕС. Плаче ти се? Излиза ти се? Спи ти се? Говори ти се? Всеки ден е различен, а спрямо него и нашите нужди. Не ставай роб на рутината си. Слушай сърцето си, слушай тялото си. Бъди гъвкав и адаптирай ежедневието си спрямо енергията. 

БОНУС СЪВЕТИ

Търси практики, които развиват следните направления. Те играят решаваща роля при справянето с тревожност:

  • сигурност
  • доверие
  • присъствие в сегашния момент
  • увереност
  • пускане на контрола

 

Навици, които да приоритизираш:

  • тренировки
  • медитация
  • контрастни душове
  • водене на дневник
  • качествен сън
  • креативни занимания
  • разходки
  • време с любими хора

ДОБАВКИ

Магнезий – когато сме под високо напрежение изразходваме огромно количество магнезий. Ако това се случва прекалено често може да изпаднем в дефицит. От друга страна, дефицитът на магнезий предразполага към стрес и тревожни състояния и се оказваме в един порочен кръг. 

Най-новото ми откритие е магнезиево олио на спрей – масажираш го върху ходилата преди лягане; oтпуска мускулите и нервната система, успокоява и спомага за дълбок и качествен сън.

Suntheanine L-theanine – хранителна добавка, която подобрява функцията на мозъка и нервната система, намаля тревожността без да води до сънливост

*консултирайте се с вашия лекар дали тези добавки са подходящи за вас

 

Сподели тази полезна информация с някого, когото обичаш.

Получи достъп до безплатна йога

Надникни в нашите йога програми. Абонирай се за седмичния ни бюлетин и получи безплатен достъп до йога, медитация и упражнения за работа със сянката и саморефлексия